Ameerika reis. 1. osa. Miami liiklus.
Sõitsin detsembris, peale jõule Ameerika Ühendriikidesse. Olin seda reisi planeerinud oktoobrist ning peale topelthaigust lihtsalt ootasin seda taastumisravi eesmärgil. Detsembris tundsin ennast juba hästi – käisin tavapäraselt jooksmas ning ka üle 35 aasta hiljem ka suusatamas ja seda detsembris (just nimelt detsembris ja Eestis)… valetan 2004.a. olin korra Slovakkias Tatrates, proovisin seal edutult mäesuusatamist… Aga murdmaasuusatamine mulle meeldib jätkuvalt.
Lendasin läbi Helsingi New Yorki ja sealt edasi Fort Laudeldale´i (Miami linnastu Browardi maakonna suurimasse linna). Uusaastapidu, vaheldumisi hommikuste jooksmistega Aventura linnas (Miami-Dade´i maakonnas). Uue 2022.aasta võtsime vastu rahvusvahelises seltskonnas Hollywood Beachil. Seal oli hea kaasatoodud buffee, vahuveinid… kõik nagu standardolukorras. Uusaastal järgnes sellele järelpidu sõbra maja basseini ääres. Klassika…

3.jaanuaril otsustasin üürida auto ning sõita Miami põhjaosast Highland Lakes East´ist oma lemmikkohvikusse Lulu in the Grove´i, mis asub Coconut Grove´i naabruskonnas (neighbourhood ingl k). Teekond sinna oli 39 km (miilides 21). Autoüür on hetkel kallis – koos kindlustusega maksis see päevas 84 dollarit (eurodes 75). Mis siis ikka – eesmärk pühendab abinõu. Üüritud hõbedane Nissan Sentra oli hea ja truu “suksu”.
Otsustasin sinna sõita müüda kiirteed – Interstate-95 (I-95). Mjah… ega liiklus, latiinoosariikides a la Florida, on midagi erikummalist. Kiirused on linnas kulgevatel kiirteedel keskmiselt üle 100 km/tunnis. Kusagil kolmandik juhtidest sõelub ühelt rajalt teisele, näitamata suunatuld. Kõige ohtlikumad olukorrad ootavad sind väljasõitudel (EXIT) – osa juhte teevad paremalt poolt manöövreid, sõites sinust mööda kohtadel, mis on mõeldud muuks eesmärgiks. Väljasõidud kiirteedelt on nummerdatud ning aitavad inimestel orienteeruda nt EXIT 18.
Peale higistamist ja GoogleMap´iga pusimist jõudsin pärale – ees ootas minu lemmikkohvik Miami lõunaosas. Kuigi oleks soovinuks proovida midagi muud, peatus mu silm ikkagi hamburgeril, millest oli jäänud head mälestused eelmisest selle koha külastusest (ca 10 a tagasi). Friikate asemel võtsin trühvlimaitselise kartulipudru… Lisaks sellele kaootilisele liiklusele, oli Coconut Grove´is probleem parkimisega. Kuna tegemist on kohaga, mis turistidele (eriti kodumaistele) meeldib, siis leida kohta autole oli raske. Esimese vaba koha juurest ajas mind politsei (viisakalt muideks) ära ning peale kolmandat ringi leidsin vaba koha.

Ameerika suurlinnades on tänavanimed suuremas osas nummerdatud ning peale korduvat USA külastust hakkas see mulle ka väga “kasutajasõbralikuna” tunduma nt NE 26 Ave tähendab, et oled suurlinna kirdeosa 26.avenüül, mis kulgeb põhja-lõunasuunaliselt ning kui tead sihtkohta ja oskad ka rooli suunda keerata. New Yorgis Manhattanil on üks erand nendest sirgetest tänavatest – Broadway, mis lookleb läbi avenüüde diagonaalselt läbi Times Square´i.

Enne loojangut pöördusin tagasi sõbra juurde. Alustasin US 1-lt, maanteelt, mis algab Kanada piiri äärest Uus-Inglismaal ja lõpeb Florida Keys saarestiku lääneosas Key West´i linnas. Olles juba kaootilisusega harjunud, tabas halb kogemus mind “kodutänavale” keerates. Olin vasakpöörde rajal esimene ning fooris põles punane tuli (ka vasakpöördeks) ning mingi kohalik latiino, lihtalt sõitis minu ette ning sooritas enne foori roheliseks süttimist “preventatiivse” vasakpöörde… Liiklusraev… ning see fckng pidev signaali andmine… Kõige õõvastavam pilt liiklusavariist USA-s meenub Teksasest (uuseesti keeles Texasest) aastal 2016, kiirteel I-10, kui kabriolett sõitis sisse vastassuunas liikunud suurele veoautole… ka siis rääkis juht rooli taga telefonis.

Suurlinna kiirteedel on tipptunnil pidevalt ummikuid ning kui juhtub avarii, siis kohakuti seisab seal liiklus samuti pooleks tunniks…tunniks… Ma ei imesta selle üle “nendesuguste” liikluskultuuri juures. Unustasin – nad istuvad roolis telefonide taga… aga oma lastele nad viibutavad näpuga netis liigse surfamise puhul… Milline silmakirjalikkus.
Ütleme nii, et “tsiviliseeritud” osariikides, seal põhjapool, on liiklus täitsa okei aga Floridas, eriti Miamis peaks enne pudeli kangemat sisse uhama (nali!!!). Muideks Floridas pole kehtestatud joobeastet mootorsõiduki juhtimisel. Reegel nr 1 on, et sa pead olema adekvaatne. Juhilubade saamine on Floridas nagu vetsuskäik – sinu vajadused saavad rahuldatud esimesel võimalusel…

PS! Surprise, surprise… Nii nagu viimasel ajal mujal Ühendriikides, arendatakse Miamiski ühistransporti – käiku on lastud linnastu kolme maakonda ühendavad rongiliinid: TriRail ja Brightline. Mina olen sõitnud selle esimesega ning sõber eelistab seda teisele asjaolul, et ühele lubatakse kaasa võtta tulirelvi, teisele ei. 🙂