Suitsumägede matk. I osa
Jaanuaris 2022 sai sõpradega plaanitud, et mai lõpul lähme Põhja-Carolinasse (USA) mägedesse matkale. Kutse lunastasin, kui sooritasime jalgsimatka, koos iiri pubide külastamisega, Palm Beach´ilt Boca Raton´i (selle blogi nägemiseks klõpsa eelneval lingil), mis oli pühendatud sõber Maksimi 40.-ndale “hällipäevale”. Siht sai seatud ning peagi saatis Andrei ka võimaliku marsruudi (kiitsime selle üksmeelselt heaks) ning märtsis sai ka soodsad lennupiletid endale hangitud. Viber-grupis kütsime oma entusiasmi muudkui üles ja desserdina saaatsime üksteisele pilapalasid meie ühisest “idanaabrist” käimasoleva Vene Ukrainasse sissetungi foonil… Minu sõbrad on maailmavaateliselt normaalsed Floridas (USA-s) resideeruvad valgevenelased.
27.mail istusin Tallinnas lennukile ja väikese hilinemisega olin sama päeva hilisõhtul (Ameerika Idaranniku aja järgi), kahe jätkulennuga läbi New Yorgi, ka Miamis (Floridas) kohal. Järgmise päeva varahommikul alustasime autosõitu Põhja-Carolinasse. Fontana Dam´i juures olevasse hotelli jõudsime nõka enne päikeseloojangut. Tee peal tegime kehakinnitus-pausi traditsiooniliselt kantristiilis maanteeäärses kõrtsis Cracker Barrel´is (suur üleameerikaline kett muideks!). Põhja-Carolinas sõitsime I-95-lt (kiirtee Idarannikul Miamist Kanada piirini) maha, et nautida ilusaid vaateid kõrvalteedel – ilusad niidetud muruga maakodud, kõnklikud maastikud, järved jne.
Great Smoky Mountains (tšerokii keeles: ᎡᏆ ᏚᏧᏍᏚ ᏙᏓᎸ , Equa Dutsusdu Dodalv) on mäeahelik , mis kõrgub Tennessee – Põhja-Carolina piiril USA kaguosas. Need on Apalatšide mägede alampiirkond ja moodustavad osa Blue Ridge’i maastikupiirkonnast.[1] Nimi “Smoky” tuleneb looduslikust udust, mis sageli levib mägede kohal ja paistab eemalt suurte suitsusammastena. Selle udu põhjustab taimestik, mis eraldab lenduvaid orgaanilisi ühendeid – kemikaale, mis moodustuvad normaalsel temperatuuril ja rõhul.[2]. Siinsete alade põliselanikud on (olid) tšerokiid (ingl k Cherokees), kes elavad Oklahomas ja Põhja-Carolinas. Tšerokii keeles rääkijaid on alles vaid ligi 2000 inimest aga jälgi sellest keelest leidub palju kohanimedes. Nii näiteks on Tennessee osariigi nimi tulnud tšerokiikeelsest sõnast Tana-tsee-dgee, mis tähendab “kus-veed-kohtuvad”. Meie matkarada läbis esimesel päeval kordi Tennessee osariiki.

Mägedes asuv Great Smoky Mountainsi Rahvuspark rajati 1934. aastal Ameerika Ühendriikide Kongressi otsusega ja selle pühitses ametlikult 1940. aastal sisse USA president Franklin D. Roosevelt . Park on 1983. aastast UNESCO maailmapärandi nimistus ja 1988 kuulutati see rahvusvaheliseks biosfäärikaitsealaks.[3]. Mägedes on rikas taimestik (põhiliselt lehtupuumetsad) ja loomastik (rahvuspargi sümboliks on mustkaru). Viimasest tuleb ka edaspidi juttu. Kes sinna minna soovib leiab siit blogist ka viited infole.

Pühapäeva (29.05) hommikul pool kümme olime rahvuspargi Appalachian Trail´i väravas – mina, Andrey ja Maksim. Meie matkarajad (ingl k trails (Appalachian Trail, Rocky Top, Eagle Creek and Lakeshore Trail)) leiad viites[4]. Esimene päev kujutas endast pidevat tõusu. Mul oli käe peal GARMIN´I nutikell, mis salvestas esimese päeva teekonna[5]. Turjal olid meil kotid raskusega kuni 17 kg. Minu kotis oli üheinimesetelk, alusmadrats, magamiskott, kangem joogikraam, pudeldatud vesi, liha- ja kalakonservid jm matkaks hädavajalik. Mahaunustatud asjadest võiks mainida kella toitejuhet. Kuigi akupank oli kenasti kaasas, polnud sellest asja. Esimese päeva lõpuks oli alles vaid 24% kella akumahust. Kohtades, kus meie mägedes viibisime, suuremas osas mobiilside puudus, Olime offline´is – väljaspool “tsivilisatsiooni”. Teise päeva hommikul lülitasin ka mobla välja, fotosid tegi edasi Andrei (kaanefoto on muideks tema tehtud, iPhone´iga).
Minu varustusse kuulusid matkasaapad, milled muretsesin enne Kilimanjaro tipu vallutamist (2006). Need on läbinud erinevaid matkaradu Euroopas, Aasias ja Aafrikas. Nüüd said need ristsed ka Põhja-Ameerikas. Kvaliteetsed asjad püsivad kaua. Nagu ütleb kõnekäänd – Ma pole nii rikas, et osta “odavaid” asju. Lisaks olid mul kaasas “amfiib-matkasandaalid” (tugeva ninaosaga), milled muretsesin Zambezi raftinguks Rodeesias (2009).

Kusagil kella viie ajal jõudsime kohta nimega Mollies Ridges Shelter – telkimis- ja katusealuse koht. Sinna oli kümmekond inimest telkima ja katuse alla magama (siit ka ingl k täiend nimes – shelter) sättinud ning vaaritasid endale süüa teha. Peale tervituste ja “valveküsimuste “(Where are you from? jne) esitamist ja neile vastamist, otsustasime minna edasi järgmisse peatuskohta, et mitte end pidevatele küsimustele vastamisega üle koormata… Ah jah üks, umbes 60 a sportlik ameeriklanna, teadis Erika Salumäe saavutusi… Vau!!! Ta oligi tark naisterahvas, temaga kohtume ka teises osas…
Peale viite kilomeetrit, eelmisest laagriplatsist, jõudsime Russel Field Trail Shelter´isse. Siin polnud hingelistki, sest varjualuse seinal rippus silt: ” Hoiatus! See ala on agressiivsete karude tegevuse tõttu suletud!”. Meile see aga sobis ideaalselt – olime garanteeritud privaatsusega. Jõudsime laagripaika kella seitsmeks õhtul. Päikeseloojangu aeg oli seal 8.15 PM (20.15). Telke me põsti panema ei hakanud, vaid heitsime end katusealuse alla magamiskottidesse. Kui hea maitses korea kiirnuudlid koos loomalihakonserviga. Desserdi juurde asudes avastasime imelise kokteili – Jägermeister iiri viskiga. Kooslus oli võrratu. Matkajutude lõpul olime kella kümneks kutud…

PS! Ilmast … Fontana hüdroelektrijaama tammi (Fontana Dam) juures oli +25 sooja ja päikeseline, ülal sama aga kraade vähem. Suurema osa aja kõndisime metsasaludes…mõnus matkamiseks. Hankisime pidevalt mägiojadest (ingl k creek) vett, sest tarbisime seda meeletult – pidev tõus esimesel päeval. Ainuke hetk, kus me joomist piirasime ja jaotasime, oli esimese päeva teine poolt – suurematel kõrgustel oli neid ojasid vähevõitu. Teine päev oli selles osas – “üks lust ja lillepidu” (ning seda vaid vee hankimise osas muidugi).

[1] https://en.wikipedia.org/wiki/Great_Smoky_Mountains
[2] https://www.earthdata.nasa.gov/learn/sensing-our-planet/volatile-trees
[3] https://www.nps.gov/grsm/index.htm
[4] https://www.alltrails.com/explore/map/appalachian-trail-rocky-top-eagle-creek-and-lakeshore-trail-3713bdd?p=-1
[5] https://connect.garmin.com/modern/activity/8929797070?share_unique_id=2